Ve článku podrobně rozepíšu dva konkrétní případy, kolik stála pouť mě (jedenáctidenní česká Žitavská svatojakubská cesta letos v létě (2023) a třicetidenní Camino Francés ve Španělsku v roce 2014). Dále zkusím odhadnout cenu za měsíční Camino Francés, kdybych ho šla podobným způsobem jako před deseti lety, ale teď v roce 2024 a se současnými cenami. Potom vám dám tipy, jakým způsobem by se dalo jít Camino ještě levněji, než jsem ho šla já. Nakonec vám popíšu 7 hlavních faktorů, které mají na cenu vliv.
Často se mě ptáte, na kolik vás taková pouť do Santiaga vyjde. Odpověď není úplně jednoduchá, proto jsem se o tom rozhodla více rozepsat v článku na blogu. Chtěla bych vás povzbudit, že pouť se dá absolvovat i nízkonákladově a vůbec to neznamená, že byste u toho museli trpět hladem. V nadpise píšu, že se do Santiaga dá dojít i bez peněz. To je sice pravda, ale je to velmi těžké a zvládne to jeden poutník z mnoha tisíc.
V průběhu všech svých sedmi poutí jsem osobně potkala jednoho jediného poutníka, který šel pouť úplně bez peněz. Po vyslechnutí jeho příběhu jsem mu ráda zaplatila noc v ubytovně. Putoval takto různě po Evropě už několik let a spoléhal na pomoc druhých jako poutníci před stovkami let.
Mnoho dalších poutníků putovalo velmi nízkonákladově, většinou mladí studenti nebo poutníci z chudších zemí, kteří by ze své běžné mzdy nebo z důchodu jinak na pouť nikdy nenašetřili. Nebo naopak poutníci, kteří jsou dobře situovaní, ale chtěli si zkusit pouť ve skromnosti.
Já osobně chodívám taky spíše nízkonákladově, ale obvykle si dopřeju alespoň ubytování na posteli ve sdíleném pokoji a každodenní kafe v kavárně.
Moje úsměvné začátky
Každý to má jinak a pro každého je důležitého něco jiného. Například já většinou hodně ušetřím na ubytování, stravě a letenkách/jízdenkách.
Naopak vybavení kupuju i dražší, hlavně chci, aby bylo lehké a kvalitní. Někdy nové, někdy z druhé ruky. Hodně vybavení si také půjčuju v rámci rodiny.
Ale ne vždy to tak bylo, svoje první Camino jsem šla s úplně základním a průměrným vybavením a také to šlo. Místo karimatky jsem měla na portugalském Caminu dva velké izolepou k sobě slepené pytle na odpadky, což se ukázalo jako chyba. Teď už vím, že pytle na odpadky sice můžou nouzově nahradit pláštěnku, nicméně jako karimatka naprosto selhaly. Vůbec tepelně neizolovaly od země a nezměkčily místo na spaní. Ale alespoň jsem si od neumazala spacák od hlíny 🙂
Na trek v Norsku jsem si vzala místo tarpu (přístřešku na spaní) starý závěs ze sprchového koutu. Také velká chyba! Ale díky tomu teď už vím, že starý závěs ze sprcháče už patří jenom do koše, případně ještě poslouží na přikrytí dřeva na topení. Ale přestože přespávání v dešti v Norsku v závěsu bylo nechutné (smrděl a lepil se na mě) a závěs byl docela těžký, zůstala jsem v suchu, přestože v noci pršelo. Trek jsem si i se smradlavým závěsem místo tarpu velmi užila.
K ultralight vybavení jsem začala směřovat až v posledních letech, protože od doby, co mám děti, musím na zádech nosit i jejich věci a často i děti samotné. S běžným vybavením bych batoh s věcmi pro sebe a dvě děti prostě neunesla a na žádnou pouť bych tak vůbec nemohla vyrazit.
Na kolik mě vyšla jedenáctidenní česká Žitavská svatojakubská cesta?
Letos v létě jsem vyrazila na jedenáctidenní putování po Žitavské svatojakubské cestě s dvouletou dcerou. Blogový článek o cestě, který se jmenuje Cesta, na které kozy dávají dobrou noc, najdete tady.
Na kolik mě s dcerou těchto 11 skvěle prožitých dní vyšlo?
Na 4461 Kč!
A jak jsem této nízké ceny dosáhla?
Hlavně díky ubytování.
Za ubytování jsme zaplatily celkem 1780 Kč za devět nocí na cestě.
V posteli jsme spaly 2x a pokaždé jsme sdílely jednu postel. V Podještědském sportovním areálu v Českém Dubu stála postel ve sdíleném pokoji 500 Kč. V Praze na ubytovně u Kapucínů stála postel také 500 Kč.
Jednou jsme spaly na žíněnkách v Sokolovně. Bylo to v Benátkách nad Jizerou. Platilo se 100 Kč/osobu. Tady jsem dopřála dceři vlastní žíněnku :-D, tak nás toto luxusní ubytování vyšlo na 200 Kč.
Třikrát jsme spaly ve stanu v kempu. Jednou stál kemp 180 Kč (kemp Kláštěr hradiště), jednou 150 Kč (autokemp Kosmonosy) a jednou 250 Kč (kemp Probošťská jezera).
Zbylé tři noci jsme spaly zdarma ve stanu mimo civilizaci.
Doprava
Za dopravu na pouť a zpět, což u nás znamenalo vlak z Lomnice nad Popelkou do Žitavy a potom vlak z Prahy do Lomnice nad Popelkou, jsme zaplatily 518 Kč. Autobusem by to vyšlo levněji, ale s batoletem a kočárkem se mi líp cestovalo vlakem.
Jídlo/ostatní
Za jídlo jsem zaplatila celkem 2163 Kč. Je v tom započítaná 2x návštěva restaurace. Zbytek jídla jsme si kupovaly v supermarketu. Také jsem s sebou měla několik porcí doma předvařeného sušeného jídla, které stačilo zalít horkou vodou. To ale dceři moc nechutnalo, tak jsem jí musela často kupovat jídlo zvlášť a svoje vločky s oříšky a sušeným ovocem a kuskus se sušenou řepou nebo mrkví si jíst sama 😀
Na jídle by se dalo ještě hodně ušetřit.
Další peníze jsem dala za opalovací krém, sprej na klíšťata a samolepkovou knihu pro dceru.
Kolik mě stálo měsíční Camino Francés v roce 2014?
Camino Francés v roce 2014 bylo moje druhé Camino a zároveň se jednalo o moje nejdelší putování. Psala jsem si tehdy přesný rozpočet, takže vím, že za třicetidenní pouť ze Saint-Jean-Pied-de-Port do Santiaga a dál do Fisterry a Muxie jsem komplet za všechno i s cestou zaplatila 517 EURO (dnešních 12 740 Kč).
Ubytování
Z toho 186 EURO (4583 Kč) bylo za ubytování. Každý den (celkem 28 nocí) jsem spala pod střechou a snažila jsem se najít každý den to nejlevnější albergue (poutnickou ubytovnu). Průměrně mě tedy vyšlo ubytování na 6,6 EURO (163 Kč) na noc.
Letenky/jízdenky
Za letenky a jízdenky jsem tehdy zaplatila dohromady krásných 77 EURO (1897 Kč), ale uznávám, že to je při cestě z Čech nereálné. Tehdy jsem totiž žila kousek od Londýna a z letiště Londýn Stansted se daly denně koupit přímé levné letenky do Biarritz (letiště nejblíž k Saint-Jean-Pied-de-Port) a i potom přímé zpáteční ze Santiaga do Londýna.
Jídlo/ostatní
Za všechno ostatní (jídlo, baterie do foťáku, kafe, víno, kredenciál, mušle, suvenýry, drobná charita) jsem zaplatila 254 EURO (6260 Kč). Na den to vychází na 8,4 EURO (208 Kč). Většinu jídla jsem si kupovala v místních obchodech a supermarketech a občas jsem si pak na ubytovnách vařila. Do kaváren a hostinců jsem chodila jen na kafe, svačiny a občas na víno.
Na Camino Francés jsem si nekupovala žádné speciální vybavení, použila jsem to, co už jsem měla doma. Nejednalo se o žádné skvělé vybavení, ale takové průměrné outdoorové, jaké jsem doma nastřádala během svých chudých studentských let. Jediný spacák jsem měla špičkový péřový a jsem za to ráda, opravdu se hodil.
Nějaké věci mi chyběly, což trochu snížilo můj komfort, ale Camino se dalo jít i bez toho.
Mnohem více o vybavení a o tom, co mi chybělo, se o tom rozepisuji v eBooku Pouť do Santiaga: Podrobný návod, jak se připravit.
Kolik by mě takovéto třicetidenní Camino Francés stálo dnes?
Ubytování zdražilo.
Ta nejlevnější poutnická ubytovna už dnes nestojí 5 EURO (123 Kč), ale 7-10 EURO (172 Kč -246 Kč). Za 28 nocí bych tedy v současnosti zaplatila odhadem přibližně 250 EURO (6157 Kč). Do celkového shrnutí budu počítat se 7000 Kč.
Letenky/jízdenky
Určitě bych zaplatila mnohem víc za letenky. Z Čech létá jenom málo přímých spojů na začátek Camina. Přímo do Biarritz nelétá žádný přímý spoj. Ve výše zmíněném eBooku mám rozepsané různé spoje, které létaly v roce 2023 a kterými by se dalo nejlépe dostat na začátek pouti. Předpokládám, že letos budou spoje podobné jako loni, ale pár změn tam určitě bude.
Můj odhad je, že pokud dodržíte správný postup při nákupu letenek (také popsaný v eBooku), vejdete se komplet s dopravou z ČR na začátek pouti a zpět do 5000 Kč.
Jídlo/ostatní
Pravděpodobně bych dnes zaplatila o něco více i za jídlo a další výdaje. Při nákupech v supermarketu by asi nebyl ten rozdíl zas tak veliký, ale za kafe, svačiny a víno v kavárnách a hospodách se dnes určitě platí víc. Přidávám proto k deset let staré ceně odhadem dvacet procent. Z toho mi vychází, že bych letos zaplatila za ostatní výdaje 304 EURO (7484 Kč) a když k tomu přidám menší rezervu, budu počítat s částkou 8000 Kč na měsíc.
Celkově mi tedy vychází, že kdybych vyrazila na měsíční Camino Francés letos a šla ho podobným způsobem jako tehdy, vyšlo by mě to celkem na 18 641 Kč a s menší rezervou by to bylo 20 000 Kč. Lidem potom obvykle radím, ať si na měsíc nízkonákladového putování našetří cca 20 000 Kč.
Ale dalo by se jít i mnohem levněji!
Jak to udělat?
-
Dá se spát pod tarpem (přístřeškem/plachtou) nebo ve stanu nebo v hamace zdarma. -
Na začátek pouti a pak zpět můžete stopovat a za dopravu tak neutratit vůbec nic. Nebo můžete rovnou vyrazit pěšky nebo na kole z domu 🙂
-
Jídlo si můžete vařit na vlastním kempovém vařiči nebo si nemusíte vařit vůbec a živit se pečivem/ovocem/zeleninou/sýry. Měsíc se to dá podle mě v pohodě zvládnout. -
Nemusíte nakupovat žádné nové vybavení, ale použít to, co už doma máte, nebo to, co si od někoho půjčíte. Jen pak musíte počítat s menším komfortem a těžším batohem. -
Můžete vyrazit na jednu ze Svatojakubských cest v Čechách. Ušetříte tak za letenky. -
Jak už jsem psala, někteří poutníci vyrážejí na pouť úplně bez peněz a spoléhají na pomoc svého okolí. Tuto variantu nedoporučuji introvertům. Ale věřím, že někdo, komu to není nepříjemné a zvládne všechno domluvit, by tak jít mohl.
7 faktorů, od kterých se odvíjí cena pouti
1) Počet dní
Nejkratší putování vyjde samozřejmě nejlevněji… Můžete začít tím, že vyrazíte na víkend na tu nejbližší Svatojakubskou trasu v ČR.
2) Trasa
Rozdíl je zejména v ceně ubytování.
Když jsem šla část svatojakubské cesty v Německu, nebyla kolem cesty žádná poutnická infrastruktura a moje jediná možnost, jak přespat pod střechou by byla v penzionu za 50 EURO za noc.
Raději jsem proto měla tarp (přístřešek z plachty) a přespávala jsem schovaná v lese.
O tom, kterou trasu vybrat, je můj eBook Pouť do Santiaga: Kterou trasu vybrat? který si můžete stáhnout ZDARMA na mém webu.
3) Ubytování
Tady jde hlavně o váš komfort.
Co jste ještě ochotni snést a co už je pro vás moc nepříjemné? Ve sdílených ubytovnách pro poutníky budete určitě potřebovat špunty do uší a ani to někdy nepomůže 😀
O možnostech ubytování se podrobně rozepisuji v eBooku Pouť do Santiaga: Podrobný návod, jak se připravit
4) Stravování
Stejně jako na ubytování, i na jídle se dá hodně ušetřit. Nemusíte jíst každé jídlo v restauraci, kvalitně se můžete najíst i jinak.
Troufám si trvrdit, že i bez restaurací a dokonce i bez vaření se většinou nějaký ten měsíc obejdete. Místní ovoce a zelenina vyjdou dost levně, doplnit to můžete pečivem, sýry a mléčnými výrobky (nezapomeňte si doma lžici, je podle mě důležitější než nůž!).
5) Doprava tam a zpět
Možnosti a způsoby dopravy na pouť také rozebírám důkladně v eBooku. Také vám tam poradím, jak najít/sehnat co nejlevnější letenky a jak se nejlépe dostat na začátek pouti.
6) Nákup vybavení
U tohoto faktoru hodně záleží na tom, jestli už jste zkušení turisté a většinu výbavy už doma máte, nebo jestli máte někoho takového, kdo by vám byl ochotný nějaké vybavení půjčit, ve svém okolí.
7) Cena a kvalita vybavení
Toto téma také velmi důkladně rozebírám v eBooku.
Můžete jít v tom nejobyčejnějším vybavení, v botech, ve kterých chodíte na výlety po okolí, s batohem, který také nosíte na běžné výlety, se spacákem, který vám šila kdysi maminka. Není to překážkou. Jen vám to ubere trochu komfortu a pravděpodobně budete mít mnohem těžší batoh.
A rada na závěr?
Jděte do toho! 🙂
P.S. Budu ráda, když mi napíšete vaše zkušenosti, na kolik vás pouť přišla.
V nohách mám jako zkušená poutnice TISÍCE kilometrů.
Na svatojakubské cestě (Caminu) jsem byla už 7x.
Mám více než 10 let zkušeností získaných metodou pokus-omyl.
Dalo mi to do života obrovské množství podnětů, nových impulzů a zážitků, které vedly k radostnějšímu a spokojenějšímu životu.
Jsem autorkou eBooku Pouť do Santiaga: Podrobný návod, jak se připravit
Také jsem autorkou eBooku Pouť do Santiaga: Kterou trasu vybrat?