Příběh putovní mušle

Mušle je symbol, který doprovází poutníka na celé jeho pouti do Santiaga. Nebudu vás nudit historií tohoto symbolu, tu si můžete kdykoliv vygooglit, ale ráda bych vám dnes povyprávěla příběh jedné putovní mušle.

(Pro více příběhů z Camina si můžeš přečíst můj nový eBook.)

Obvykle si poutníci mušli koupí buď už před začátkem pouti online v nějakém e-shopu spolu s průkazem poutníka, nebo pak na začátku své pouti v poutnickém infocentru, nebo prostě někde cestou. Mušle se prodávají na všech frekventovanějších trasách na každém rohu. Přivázanou na batohu ji pak obvykle nesou až do Santiaga.

Když jsem vyrazila na svoji šestou pouť, vybrala jsem si severní variantu, kde je ale na začátku dost slabá poutnická infrastruktura. Nejen, že jsem nemohla sehnat mušli, ale první den a půl jsem se musela objejít i bez průkazu poutníka.

(Více o výběru vhodné trasy do Santiaga si můžeš přečíst v mém eBooku ZDARMA tady.)

Druhý den jsem ale potkala dva další poutníky, byl to nizozemský manželský pár v důchodovém věku, Paul a Marie. Svěřila jsem se jim se svým problémem, ale brala jsem to spíš jako téma ke konverzaci, než že bych chtěla problém doopravdy vyřešit.

Ale zčistajasna Paul zastavil, sundal batoh, odvázal svoji mušli z klopy batohu a podal mi ji. Prý půjdou celou cestu s Marií spolu, tak na co jim budou dvě mušle?

S mušlí od Paula jsem šla celý týden až do Bilbaa, kde jsem bohužel musela svoji pouť tentokrát ukončit, protože jsem se musela vrátit do práce.

Poslední den Camina jsem putovala se Sergiem z Málagy, který šel svoje první Camino a vůbec ho nenapadlo mušli shánět. Dala jsem mu tedy mušli od Paula a sama jsem se vydala na letiště.

Na měsíc jsem na mušli úplně zapomněla a vůbec mě nenapadlo, že o ní ještě někdy něco uslyším. Ale po tom měsíci mi přišel email od Paula (překlad z angličtiny): 

Ahoj Ado,

jak se máš? Jak jsi se asi dočetla z našeho blogu, dokočili jsme svoji pouť. Byla opravdu fantastická. Posíláme ti fotku Alberta, Španěla, který donesl tvoji mušli do Santiaga. Tys ji dala Sergiovi a Sergio ji dal Jorgemu.

Ale Jorge opustil Camino v Unquere, a tak dal mušli Albertovi. S Albertem jsme putovali společně víc než týden a ještě se příští týden uvidíme v Madridu.

Takže tvoje mušle doputovala do Santiaga!

Přejeme tobě i tvé rodině veselé Vánoce a šťastný nový rok 2018!

S pozdravem,

P+M

Jestli se ti líbil Příběh putovní mušle a rád/a by sis přečetla více podobných příběhů, přidala jsem je do svého nového eBooku Pouť do Santiaga: Podrobný návod, jak se připravit, který si můžeš stáhnout TADY.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *