Průkaz poutníka neboli Kredenciál

Průkaz poutníka neboli „kredenciál“ je kus složeného tvrdého papíru s vaším jménem, do kterého na Cestě sbíráte razítka a kterým se prokazujete při ubytování v albergue.

Kde kredenciál seženeš?

Nejjednodušší možnost je koupit si český kredenciál online v e-shopu na stránkách ultreia.cz. Na těch samých stránkách pak najdete i seznam míst po ČR, kde si kredenciál můžeš zakoupit v kamenné prodejně. Většinou se jedná o kostely nebo o turistické informace na jedné z šesti českých svatojakubských tras.

Průkaz si ale můžeš koupit i na spoustě míst přímo na začátku svého Camina třeba ve Španělsku nebo v Portugalsku. Kredenciály se prodávají ve většině větších měst na Caminu, většinou v poutnických nebo turistických kancelářích. Nebo také na některcýh poutnických ubytovnách nebo v kostelech. Čím více poutníků obvykle začíná svoji pouť v daném městě, tím je vyšší pravděpodobnost, že tam seženeš i kredenciál.

Jestli stále nevíš, kterou trasou bys chtěla jít, můžeš si zdarma stáhnout můj eBook Pouť do Santiaga: Kterou trasu vybrat?

Pokud se chceš dozvědět další informace o pouti, můžeš si stáhnout můj nový eBook Pouť do Santiaga: Podrobný návod, jak se připravit.

Jak jsem sháněla svoje kredenciály já?

Na svém Camino Portugués z Porta jsem si kupovala kredenciál za pár drobných v portské katedrále.

Když jsem šla Camino Francés ze Saint Jean Pied de Port, tak tam jsem si kredenciál koupila v poutnické kanceláři, kde jsem zároveň sehnala i mušli na batoh a seznam albergue na celou francouzskou trasu.

Pro Camino de Fisterra jsem si koupila kredenciál v poutnické kanceláři v Santiagu.

Problém nastal u Camina del Norte, tam jsem sehnala kredenciál až v Hendaye po více než 30 kilometrech chůze. A stál už tenkrát 8 euro. Na druhou stranu jsem první noc nesehnala albergue a spala jsem v penzionu a tam kredenciál samozřejmě nevyžadovali. Aby také ano, za těch 50 euro za noc…

Také můžeš mít mírnou komplikaci s tím, když dorazíš na začaték Camina až pozdě večer, když už nejsou otevřené kanceláře pro poutníky ani prodejní místa v kostelech. Některá albergue kredenciál na prodej mají, jiná ne. Je pak možné, že pak ráno budeš muset až třeba do devíti ráno čekat na otevření obchodu místo toho, abys vyrazil/a na etapu co nejdříve ráno. Ale to je problém hlavně v létě, když chceš co nejvíce kilometrů zvládnout před polednem, dokud ještě není takové horko.

Já jsem byla vždycky zvědavá, jaký nový design bude kredenciál mít, proto jsem si ho kupovala vždy až na místě. A sem tam nějaká komplikace mi nevadí, taky to patří ke Caminu 🙂

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *