České svatojakubské trasy

Narazili jste už někde v Čechách na patník se žlutou šipkou a mušlí? Nebo na samotnou žlutou šipku, u které vůbec nebylo jasné, kam vlastně vede? Zkoumali jste na turistickém ukazeteli symbol mušle? Jestli ano, možná jste narazili na jednu z Českých svatojakubských cest.

V posledních letech zažívá poutnictví v ČR rozmach a skupina nadšenců shromážděných okolo webové stránky www.ultreia.cz se rozhodla vybavit všechny české svatojakubské cesty pořádným značením. Moc se mi tato iniciativa líbí.

Ve svém eBooku Pouť do Santiaga: Podrobný návod, jak se připravit, se sice věnuji hlavně španělským a portugalským svatojakubským trasám, ale ty české mě také velmi přitahují. Postupně se okolo českého poutnictví shromažďuje zajímavá komunita lidí a povědomí o Českých svatojakubských trasách se šíří.

Všechno o těchto trasách na území ČR se dozvíte z výše zmíněných webových stránek, tak tady jenom rychle shrnu, jaké vlastně existují a jak jsou dlouhé. (Více o výběru trasy do Santiaga na španělském a portugalském území se dočteš v eBooku zdarma TADY.)

  1. Žitavská trasa vede z Žitavy do Prahy a měří 152 kilometrů

  2. Všerubská trasa vede z Prahy do Všerub na Domažlicku (a pak dále do německého Regensburgu) a na českém území měří 214 kilometrů.

  3. Železná trasa také začíná v Praze a kousek vede společně s Všerubskou, ale pak se odděluje a vede do Železné na hranicích s Německem a pak dále do Norimberku. Měří 258 kilometrů.

  4. Východočeská trasa přichází z polského Krzeszowa a přes Broumov do Vlašimi, kde na ni navazuje Jihočeská trasa. Měří 265 kilometrů.

  5. Jihočeská trasa začíná ve Vlašimi a přes Dolní Hraničnou pokračuje dál k městu Passau. Měří 213 kilometrů.

  6. Moravskoslezská trasa přichází z Polska do Opavy a přes Olomouc a Brno míří dál do Mikulova a dál do Rakouska. Měří 276 kilometrů.

V ČR bohužel zatím neexistuje taková poutnická infrastruktura jako na území Španělska nebo Portugalska, (více o poutnické infrastruktuře mimo ČR se dozvíš v mém novém eBooku), ale v rámci projektu Postel pro poutníka nabízejí někteří lidé, kteří bydlí blízko jedné ze svatojakubských cest, neformální ubytování u sebe doma ostatním poutníkům.

 

I na českých svatojakubských trasách můžete sbírat razítka do svého průkazu poutníka a na základě toho a pár fotek můžete požádat o certifikát.

Moje zkušenosti s českými svatojakubskými trasami jsou zatím nevelké.

Šla jsem jenom kousek Moravskoslezské trasy, ale byla to spíš náhoda, když jsem vyrazila s rodinou na Pálavu, a na svatojakubské značení a skříňku s (chybějícím) razítkem jsme narazili úplně neplánovaně na jednom z našich výletů. V Brně jsem pak náhodně narazila na žlutou šipku. Ale velmi brzo, pravděpopdobně v srpnu, se chystám vyrazit na Žitavskou trasu a projít ji hezky celou z Žitavy do Prahy.

 

Půjdu s malou dcerou v terénním kočárku. Pomalu začínám řešit naše vybavení, stravu a ubytování.

Asi půjdeme s malým stanem a budeme se snažit využít co nejvíc kempů a „bezkempů“ na trase. V případě silnějšího nebo delšího deště počítám s ubytováním v penzionech.

Plánuju chodit průměrně 20 kilometrů denně, ale délku trasy budu každý den přizpůsobovat hlavně dceři. Chci, abychom si to užily obě, ne jenom já 🙂

Jídlo nám budu asi 2x denně sama vařit na plynovém vařiči. K snídani nám namíchám na každý den ovesné vločky, instantní pohankovou kaši s různými oříšky, sušeným ovocem a pár kousky hořké čokolády. Ráno směs vždy zaleju horkou vodou.

Jako hlavní jídlo si plánuju nést s sebou na každý den porci sušeného jídla. Něco domácí výroby, něco koupeného. Budeme díky tomu mnohem flexibilnější a nezávislé na restauracích a hospodách. Plus nás samozřejmě budu v obchodech po cestě zásobovat čerstvým ovocem a zeleninou, chlebem, sýry, jogurtem a tvarohem.

Zatím jsem plná nadšení a na naše putování po Žitavské svatojakubské trase se neskutečně těším! Co myslíte, unesu všechno naše vybavení? Neztratím se na první neoznačené křižovatce? Zvládnu nás udržet v suchu a teple a s plným žaludkem? Zvládneme to, nebo se po prvním náročném dni vrátíme domů? 🙂

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *